Abipreppi

Yhteiskuntaopin pisterajat

Yhteiskuntaopin yo-kokeen pisterajat kevään 2026: L 88, E 75, M 64, C 50, B 37, A 24 pistettä (max 120). Keskimäärin 2023–2026 L on vaatinut noin 87 p ja E noin 72 p. Rajat vahvistaa Ylioppilastutkintolautakunta (YTL) joka tutkintokerralle erikseen.

Pisterajat tarkistettu Ylioppilastutkintolautakunnan sivulta .

Yhteiskuntaoppi: yo-kokeen pisterajat tutkintokerroittain (alin hyväksytty pistemäärä per arvosana)
TutkintokertaLEMCBA
Kevät 2026887564503724
Syksy 2025877360473422
Kevät 2025887360473421
Syksy 2024867159473525
Kevät 2024887259443019
Syksy 2023846956443323
Kevät 2023857056413019
Keskiarvo877259463322

Arvosana prosentteina

L ≥ 73 %E ≥ 60 %M ≥ 49 %C ≥ 38 %B ≥ 28 %A ≥ 18 %

Lue lisää

Lähde: Ylioppilastutkintolautakunta. Äidinkielen rajat koskevat koko koetta (lukutaito + kirjoitustaito).